Orientaliskt rökbord i skuren dekor
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖKBORD, orientaliskt, 1900-talets första hälft, oktagonalt, skuren dekor i valnöt av blad, höjd 64, diameter 60 cm
Proveniens: Troligen en gåva från den parsiska familjen Jungo Metha Khan, Indien och London till nuvarande ägare Fru Karin Sköld född Söderman
Skador, en skadad skuren lös del medföljer
252218
2014-06-17