Kungörelser undertecknade Magnus Stenbock
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STENBOCK, MAGNUS (1664-1717) (3), svensk greve, fältmarskalk, generalguvenör i Skåne, tillfångatogs vid slaget vid Tönningen och dog i fångenskap. 2 egenhändigt undertecknade tryckta kungörelser, Ousby 1710 och Hög qwarteret 1710.
Samt Relation om the härliga seger... emoot den danskee armeen wid Helsingborg 1710
Skador och pappersförluster, vissa textförluster, lagningar, fläckar
252288
2014-06-15