Kungörelser undertecknade Magnus Stenbock

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STENBOCK, MAGNUS (1664-1717) (3), svensk greve, fältmarskalk, generalguvenör i Skåne, tillfångatogs vid slaget vid Tönningen och dog i fångenskap. 2 egenhändigt undertecknade tryckta kungörelser, Ousby 1710 och Hög qwarteret 1710.
Samt Relation om the härliga seger... emoot den danskee armeen wid Helsingborg 1710

Skador och pappersförluster, vissa textförluster, lagningar, fläckar

252288

2014-06-15