Göteborg i litograferade planscher av Mankell

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GÖTEBORG. MANKELL, O. A. Göteborg. Aquarelle lithografier. Stockholm 1884.

Folio. Tryckt titelblad med förklaring över planscherna och 20 färglitografier (alla, delvis ngt fläckade i marginalerna) lösa rödbrun originalklotportfölj, text i guld på främre pärm.

Delvis nött och skadat band, blekt, planscher något fläckade i marginaler. Samtliga med biblioteksstämplar på baksidan. Insidan av bakre pärm med rester av annat inklistrat blad

252611

2014-06-17