Bord Finn Juhl 1950/60-tal

Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal
Bord Finn Juhl 1950/60-tal

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BORD, 1 par, design Finn Juhl (Danmark, 1912-1989), 1950/60-tal, massiv teak, ett bord stämplat 2761, kallstämplat "made in denmark" samt brickmärkt France & Søn Denmark, andra bordet kallstämplat 4, brickmärkt "fd" samt stämplat "fd made in denmark", höjd 39,5, 60x42,5 cm
Litteratur: Scandinavien Modern Houses, The spirit of nordic light vol. 1 sidan 67 samt 70, ur bildserie Finn Juhl´s privata hem

252658

2014-06-16