Svensk 1800-talstidskrift Svenska Minerva
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVENSK TIDSKRIFT - SVENSKA MINERVA (19). Den objudne gästen (allt som utkom) 1829 och Svenska Minerva. 1830-48 (allt som utkom) 1847-48: Nr 1-82 (ej genomgångna, nr 1848:65 saknas. Stockholm (Kongl. Orden boktryckeriet, G. Scheutz, E. Scheutz o. R. Wall) 1829-48.
Samtida röda hfrbd med röda pärmar, blå stänksnitt, 1 band 1837 i brunt hfrbd. Namnstämpel J. Strokirk i band I-VI. Ur Karl Warburgs bibliotek. Enligt inköpt hos oss den 22 mars 1973. 19 vol.
Lundstedt II:108, 114.
Viktig politisk konservativ och kungavänlig tidning som gavs ut av Johan Christoffer Askelöf (1787-1848), en av sin tids mest betydande publicister, under åren 1830-48. Medarbetare var Johan Johansson, C. G. von Brinckman, M. J. Crusenstolpe, C. J. Livijn m.fl. Askelöf gav tidigare ut "Den objudne gästen" som övergick i ovanstående.
Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.
Banden något nötta, vissa med skador, text något fläckad, namnteckningar, stämplar, ej genomgångna, nr 1848:65 saknas.
253382
2014-06-22