Urnor Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
URNOR, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i underglasyrblått och guld med motiv av europeiska blommor samt girlander, troligen efter Mariebergsmodell, höjd ca 28 cm
Lock saknas, båda med omfattande lagningar, nagg, bränningsdefekter
253484
2014-06-21