Gideon Börje olja

Gideon Börje olja
Gideon Börje olja
Gideon Börje olja
Gideon Börje olja

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BÖRJE, Gideon (1891-1965): Italiensk småstad, signerad G. Börje, olja på duk, 54x 64 cm
PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm

1917 övertalas Gideon Börje av Eric Hallström att helt ägna sig åt måleriet. De båda konstnärskamraterna arbetar nära tillsammans och debuterar 1918 med en gemensam utställning i Ciacellis konsthandel i Stockholm. På Liljevalchs Höstsalong 1919 visar Gideon Börje och hans naivistkolleger Eric Hallström, Hilding Linnqvist och Axel Nilsson ett flertal ver

253527

2014-06-21