Brev signerade bl.a. Lindgren och Jolin

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 000 SEK

AUTOGRAFER OCH BREV, BL.A. LINDGREN, JOLIN, CHEVALIER M.FL.
ASTRID LINDGREN (1907-2002), egenhändigt skrivet kort till Tatiana Angelini Jolin, odaterat men stämplat 1970, undertecknat "Astrid (i 46:an)", kuvert med avsändaradress medföljer, MAURICE CHEVALIER, 1 egenhändigt skrivet brev ställt till Jack Hylton, daterat 5 oktober 1962 (Stockholm), 1 egenhändigt skrivet brevkort, daterat 12/4 1954, till Tatiana Angelini Jolin, båda signerade med förnamnet,
ROSITA SERRANO, 1 egenhändigt skrivet brev till Tatiana Angelini Jolin, daterat Hamburg 23/1 1962, 1 signerat reklamkort, daterat Hamburg 1962, THE DEEP RIVER BOYS, reklamkort med egenhändiga signaturer. Delvis med kuvert,
EINAR JOLIN (1890-1976). Signerat fotografi, ca 14,5x10 cm, signatur i blyerts på baksidan daterat oktober 1953, 1 brev daterat 19/6 1957 och 1 brevkort från INGA TIDBLAD (signerat Inga), till Einar respektive Tatiana Angelini Jolin), 1 brevkort till Einar Jolin från ARVID FOUGSTEDT, daterat Stockholm 11/10 1937.

Proveniens: Konstnären Einar Jolin och dennes hustru sångerskan Tatiana Angelini Jolin.

Lätt nötta, breven vikta, skadade kuvert.

253647

2014-06-24