Skrifter utgivna av Svenska fornskriftssällskapet
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVENSKA FORNSKRIFTSSÄLLSKAPET (ca 45), böcker och skrifter utgivna av S.F.S.S:, 1800-1900-tal, däribland Svenska medeltidspostillor 1-5, utgivna av Klemming, Peder Månssons skrifter på svenska, utgiven av Geete, Sveriges dramatiska litteratur, utgiven av Klemming, m. fl. Stockholm (Norstedt & söner).
8:o. Samtliga i senare bruna klotband med sparsamt guldornerade ryggar, brunröda ryggetiketter och bruna stänksnitt. (N. B. Anderssons bokbinderi). Ca 45 st.
Proveniens: Efraim Lundmark (1885-1960), författare, konsthistoriker och kyrkohistoriker.
253663
2014-06-24