Spegel rokoko Niclas Sundström

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SPEGEL, rokoko, bär stockholms hallstämpel 17?? samt NS under krona (Niclas Sundström spegelmakare och fabrikör i Stockholm 1754-81), förgylld med polerat guld och matt guld, dekor i papier maché, delvis förgyllda kantglas, ca 177x72 cm

Senare förgylld, kantglas med sprickor och skador

253861

2014-06-26