Väggpendyl 1700-tal

Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Petter Söderman (1740-1813), Stockholm, halvslag, förgylld, träskuren dekor, krön med bandrosett, höjd ca 90 cm

Slitage, ej funktionstestad, lagningar, sannolikt senare eller ombyggt urverk

253902

2014-06-26