August Hagborg Musselplockerska på strand

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HAGBORG, August (1852-1921): Musselplockerska på strand i Bretagne, signerad Hagborg, olja på pannå målad "en grisaille", 41x27,5 cm
August Hagborgs bilder av fiskarflickor från Normandie och Bretagne har kommit att bli synonyma med hans konst. Undantagslöst framställs de i en poserande och heroiserande pose, avtecknade mot en strand i ebb med havet och himmelen som horisont. De stora nivåskillnaderna mellan ebb och flod i norra Frankrike skapade rika tillfällen till för människan såväl som för djuren att skaffa föda, då stränderna då vattnet drog sig tillbaka var rikliga på musslor och räkor.

Lagningar

253925

2014-06-27