Axel Nordgren Kustlandskap från Bohuslän

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

NORDGREN, Axel (1828-1888): Kustlandskap från Bohuslän, signerad och daterad A. Nordgren 1861, olja på duk, 42,5x72,5 cm, originalram
PROVENIENS: Grosshandlare W H Sharp, Stockholm
UTSTÄLLD: Utsigt af Bohuslänska skärgården, Stockholms Konstförening, december 1861, katalognr 50
Utsigt af Bohuslänska skärgården, Stockholms Konstförening, december 1861, katalognr 50
Denna målning är den tidigaste kända målningen av Nordgren med motiv från bohuslänska kusten, vars karga och fattiga landskap skulle komma att utgöra hans motivval under större delen av 1860-talet. Den tidigaste hittills kända målningen, Utsigt i Bohuslänska skärgården, målades 1863 och ställdes ut på Konstakademien samma år (E. Hultmark, Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887, 1935, s. 207, nr. 123). Nordgren kom redan tidigt att bli känd som den bohuslänska kustens skildrare par excellence.

Krackeleringar, ramskador

253926

2014-06-27