Skål Luristan brons
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SKÅL, 1200-talet f. Kr., Luristan, brons, höjd 5,5 cm, diameter 12 cm
PROVENIENS: Förvärvad av Dr. T.J. Arne, antikvarie vid Statens Historiska Museum, i Teheran 1934 för Kooperativa Förbundets räkning, för vidare försäljning till kooperationens medlemmar
LITTERATUR: KF Meddelande från Kooperativa Förbundet, Varumarknaden II, Manufaktur- och Specialavdelningarna, Skofabriken och Gummifabrikerna, Stockholm den 29 juni 1934, No 43.
254195
2014-06-29