Spegel sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, delvis polerat guld och slagmetall, över- och understycke med infattade gouacher med gripar och växtornamentik, bandrosett, krönet med pelare med kapitäl i form av sfinxhuvuden, dekor av akantusknippen, fleuroner och kymation, nedre sargen med maskaroner, kvicksilverfolierade glas, 202x87 cm
Dekorskador, spröd förgyllning
254502
2014-07-06