Rullklaffssekretär Louis XV-stil

Klubbat för:

31 000 SEK

15 000 SEK

RULLKLAFFSSEKRETÄR, Louis XV-stil, 1800-talets slut, fanerat i mahogny mfl träslag, med intarsia i form av parkettläggning, förgyllda bronsbeslag, skiva i marmor omgärdad av gallerkant, inredning med lådor och utdragbar skrivskiva, höjd 112, 105x63 cm, nyckel finns
Proveniens: Häringe slott

Skador, delar av inredning och beslag saknas, skivan skadad och lagad

254714

2014-07-06