Johan Pieter von Suchtelen, namnteckning och brev

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

(2). SUCHTELEN, JOHAN PIETER VON (1751-1836), greve och general.
Egenhändigt skrivet och undertecknat mindre brev, odaterat, samt egenhändigt skrivet brev, ej undertecknat, men namnteckning uppklistrad i marginalen, daterat Stockholm den 6 februari 1827, brevet omfattar 2 sidor i stor 8:o, båda skrivna på franska, brevet delvis ihopklippt och ej komplett.

Van Suchtelen hade under Sveaborgs belägring 1809 befälet över den ryska härens artilleri och förde förhandlingarna med Sveaborgs kommendant Karl Olof Cronstedt vilket ledde till den ryktbara kapitulationen, och blev den utlösande faktorn i Sveriges förlust av Finland. Kapitulationen av Sveaborg, en fästning som ansågs ointagbar, har ofta skyllts på Cronstedts brist på kurage och militär kompetens, men var snarare ett resultat av van Suchtelens diplomatiska och taktiska förhandlingsförmåga samt rysk militär överlägsenhet.
1810 utnämndes van Suchtelen till rysk ambassadör i Sverige, vilket bland svenskarnas sågs med blandade känslor. Hans vänskap med kronprins Carl Johan, senare kung Carl XIV Johan, och hans generositet och stora kärlek till Sverige, gav honom emellertid senare stor popularitet. Under de svenska militära kampanjerna i Tyskland och Norge 1813-14, deltog van Suchtelen vid kronprinsens sida som militär och diplomatisk rådgivare. 1812 förhandlade han fram och signerade i Stockholm fredsavtalet mellan Ryssland och England och 1814 fredsavtalet mellan Ryssland och Danmark. Hans erfarenheter under 1808-09 års krig publicerades 1817 av hans son Paul van Suchtelen (1788-1833) (Precis de la Guerre de Finland 1808-1809, Svensk översättning av R.F.G. Wrede, 1835). Van Suchtelen förblev i Sverige fram till sin död 1836.
Van Suchtelen var en av sin tids stora boksamlare. Under sin tid i Sverige utökade han sitt bibliotek genom köp ur svenska privatsamlingar, vilket efter hans död inkorporerades med det kejserliga biblioteket i St. Petersburg. Van Suchtelens stora bokintresse framgår av ett porträtt av honom från 1833 av Olof Olsson (1809-1872), som visar honom sittande i sitt bibliotek i på sin egendom Villa Beylon vid Ulriksdal (Uts. Kat., Konstakademien, Stockholm, 1942, Emil Hultmarks Samling, nr. 139).

Ur Gösta Stenmans samlingar.

Se text, brevet troligen ej komplett, namnteckning inklistrad. Veck, mindre hål med viss bokstavsförlust, vissa skador och förluster.

254855

2014-07-05