Stephan Westerstråhle bägare 1700-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BÄGARE, silver, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797, konande form på fotring med vridna knäckar, liv med tremblerad dekor med kartusch, höjd ca 23 cm, vikt ca 545 g

Kartusch med monogramgravyr samt senare namngravyr från 1800-talet

254937

2014-07-05