Hans J. Wegner "Savebukstolen" CH-29

Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner
Hans J. Wegner

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

STOLAR, 6 st, "Savebukstolen", Hans J Wegner, Carl Hansen & Søn, Danmark 1950-tal, formgivna 1952, modell CH-29, solid teak, nyomklädda i Elmo naturskinn, brännmärkta DESIGNER HANS J. WEGNER MADE IN DENMARK CARL HANSEN & SØN ODENSE DENMARK, höjd 81 cm
HISTORIK
Modellen CH-29 tillverkades bara under 1950-talet i solid teak.

Elmo naturskinn mörkpatineras med tiden

254964

2014-07-06