Hans J. Wegner "Savebukstolen" CH-29
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
STOLAR, 6 st, "Savebukstolen", Hans J Wegner, Carl Hansen & Søn, Danmark 1950-tal, formgivna 1952, modell CH-29, solid teak, nyomklädda i Elmo naturskinn, brännmärkta DESIGNER HANS J. WEGNER MADE IN DENMARK CARL HANSEN & SØN ODENSE DENMARK, höjd 81 cm
HISTORIK
Modellen CH-29 tillverkades bara under 1950-talet i solid teak.
Elmo naturskinn mörkpatineras med tiden
254964
2014-07-06