Med grafik av bl.a. Manet, Klinger och Slevogt

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MED ORIGINALETSNING AV BL.A. MANET. SINGER, Hans W. Die moderne Graphik. Eine Darstellung für deren Freunde und Sammler. Leipzig, Seemann, 1914. Första upplaga.
Stor 4:o. Numrerad upplaga, 83/200 med 4 originaletsningar, Edouard Manet (Seifenblasen), Max Klinger (Kauernde), Max Slevogt (Löwen und Tiger) och William Strang (Landschaft). Rikt illustrerad. Grönt skinnband med dekor.

Blekt rygg, bandet nött. Några veck.

255459

2014-07-10