Sekretär gustaviansk av Jonas Hultstén
Klubbat för:
44 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SEKRETÄR, gustavianskt stockholmsarbete, av Jonas Hultstén (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad JHultsten, fanerad med amarant, björk och jakaranda, beslag av förgylld brons, parkettinläggningar i trompe l´oeil effekt, krönt av gallerkant à la grecque, list med repstav, lådinredning bakom klaff, nyckel medföljer, höjd 107, 80,5 x 43,5 cm
PROVENIENS: Adelsmannen David August von Heijne och hans maka Dagmar Maria Elisabet Odelberg, sannolikt förvärvad i samband med 15-årsdagen av deras giftermål 12 oktober 1885
skador, lagningar
255625
2014-08-20