Lundström om Erik Dahlberg på franska 1913
2014-07-15
256021
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
OM ERIK DAHLBERG. LUNDSTRÖM, HERMAN, Aperçu de la vie du comte Erik Dahlberg. Uppsala 1913. Text på franska.
4:o. Porträtt. Omslag medbundet. Marmorerat brunt kalvskinnsband, bred guldpressad pärmbordure, inre denteller, kantförgyllning, ngt blekt rikt guldornerad rygg, helt guldsnitt. Upplagan tryckt i 101 numrerade ex., detta nr 12.
Lätt nött band, spricka i inre främre fals.