Kaffeservis Sanfrid Svensson
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESERVIS, silver, 3 delar, Sanfrid Svensson (mästare i Lidköping 1909-1933), Lidköping, Årstämplade 1919,1929 samt 1928, Bestående av: kanna, gräddkanna och sockerskål, dekor av växtornamentik samt pärlstav, på lejonfötter, delvis invändigt förgyllda, lockknoppar i svärtat trä, sockertång i nysilver medföljer, vikt inklusive trädetaljer 1190 g
256404
2014-07-18