Kaffeservis Sanfrid Svensson

Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson
Kaffeservis Sanfrid Svensson

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KAFFESERVIS, silver, 3 delar, Sanfrid Svensson (mästare i Lidköping 1909-1933), Lidköping, Årstämplade 1919,1929 samt 1928, Bestående av: kanna, gräddkanna och sockerskål, dekor av växtornamentik samt pärlstav, på lejonfötter, delvis invändigt förgyllda, lockknoppar i svärtat trä, sockertång i nysilver medföljer, vikt inklusive trädetaljer 1190 g

256404

2014-07-18