Tennljusstakar Pehr Henrik Lundén Lidköping
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets början, tenn, empire, signerade i formen P.H. Lundén L.K.P. (Pehr Henrik Lundén, mästare i Lidköping 1797-1834), räfflad urnpipa buren av obelisk på insvängt pyramidfundament med kulfötter, höjd ca 31 cm
LITTERATUR: Birger Bruzelli: Tenngjutare i Sverige under kontrolltiden 1754-1912, Stockholm 1967, jämför modellen av Petter Höijer, Örebro 1815, sidan 72
Bruksslitage
256408
2014-07-18