Bordspendyl 1800-tal
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSPENDYL, 1820/30-tal, Karl-Johan, fanérat med alrot, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror i svart, verket märkt F.1703, dekor i form av spegelnisch, tempelgavel med svärtade och förgyllda kompositakolonner, flankerande skulpturnischer med förgyllda kvinnofigurer, pendel i form av brännförgyllt fartyg, höjd 54, 36,5x13 cm
Ej funkionstestad, smärre fanérskador, urtavla med sprickor, solblekt
256814
2014-07-21