Karl XII porträtt

Karl XII porträtt
Karl XII porträtt
Karl XII porträtt
Karl XII porträtt
Karl XII porträtt
Karl XII porträtt

Klubbat för:

13 000 SEK

Schätzwert

10 000 SEK

Beschreibung

KARL XII, kopia efter Michael Dahl d.ä, signerad och daterad A.Bernard 1897, oljemålning, ca 130x102 cm, ram krönt med krona vilande på hyende

HISTORIA: Originalet finns på Nationalmuseum, 131x103 cm, utförd. ca 1710-1717. Konstnär: Michael Dahl d.ä.(1659-1743). Inventarienummer NM 947. Förvärv: Övertagande 1866 från Kongl. Museum (Inköpt 1760 till Kgl. Husgerådskammaren).

Zustandsbeschreibung

Krackeleringar, ramskador. Krona till ram lös (i monter)

256968

2014-07-24