Tekanna sockerskål i yixinggods

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TEKANNA, SOCKERSKÅL med lock, yixinggods, Kina, 1900-tal, tekannan med delvis glaserad dekor med motiv av bambu och blommande kvistar, sockerskålen med ristad dekor i form av skrivtecken och blommor, höjd 11-12 cm

Smärre bruksslitage, tekannans lock med nagg

257180

2014-07-25