Skålfat i porslin Kina Ming

Skålfat i porslin Kina Ming
Skålfat i porslin Kina Ming
Skålfat i porslin Kina Ming
Skålfat i porslin Kina Ming
Skålfat i porslin Kina Ming
Skålfat i porslin Kina Ming
Skålfat i porslin Kina Ming
Skålfat i porslin Kina Ming

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLFAT, 3+2 st, porslin, Kina, bl a sannolikt Wanli Ming 15/1600-tal, dekor i underglasyrblått, 3 med konturerat brätte motiv av fågel på klippa, mindre skålar med motiv av lejon, diameter ca 12-14 cm

Obetydliga nagg, tillverkningsdefekter

257198

2014-07-25