Skålfat i porslin Ming

Skålfat i porslin Ming
Skålfat i porslin Ming
Skålfat i porslin Ming
Skålfat i porslin Ming
Skålfat i porslin Ming
Skålfat i porslin Ming

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, Kraak, sannolikt Wanli, 15/1600-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av fågel i trädgård, diameter 32 cm

Sprickor, obetydiga nagg längs brättet

257252

2014-07-25