Docka 1800-tal

Docka 1800-tal
Docka 1800-tal
Docka 1800-tal
Docka 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

FLICKDOCKA, 1800-talets slut, huvud med sköld i bisqvi, stoppad kropp i tyg med armar i nappa, öppen mun med täder, hål för örhängen, mörkblond hårperuk, blundögon, märkt baktill på skölden "245-4", 14 äldre plagg samt brev från den ursprunglige ägaren medföljer, längd 39 cm

Zustandsbeschreibung

Kroppen samrt kläderna som dockan har på sig med smärre slitage

258339

2014-09-29