Fällbord Lorentz Lundelius
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-talets första hälft, Mälardalen, av Lorentz Lundelius (mästare i Köping och Kungsör 1818-57), skiva fanérad med alrot, etikettsignerat Lorentz Lundelius Köping Kongsöhr, bonad tredelad centralfot, höjd ca 76, 89,5x89 cm
Ytslitage, delvis renoverat och kompletterad
258478
2014-08-10