Salomon Alexander Hart Heliga Elisabet
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
HART, Salomon Alexander (England 1806-1881): Heliga Elisabet av Ungern delar ut allmosor, signerad och daterad, olja på duk, 115x133 cm
Elisabet av Ungern (1207-31) var dotter till den ungerske kungen Andreas II och hon gifte sig 1221 med Ludwig IV av Thüringen. Hon tjänade de fattiga och sjuka och gav bort allt hon ägde till de behövande och skötte de spetälska. Elisabets make dog i Otranto när han var på väg för att delta i det sjätte korståg
259164
2014-08-18