Gravtegel Han-dynastin
Klubbat för:
3 200 SEK
2 000 SEK
GRAVTEGEL, 2 dlr, sannolikt Han (207 f.v.t.-220 v.t.), Kina, pressad reliefdekor med motiv av träd geometriska mönstar samt väktarfigurer, höjd 62 resp 10,5 cm
PROVENIENS: Från en svensk privatsamling
Slitage, skador
259235
2014-08-17