Sandviksglas Simon Gate 38 delar
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISGLAS, 38 dlr., Simon Gate för Orrefors och Sandvik, 1920-tal, bruntonad glasmassa, omfattande 13 vinglas, 3 starkvinsglas, 1 större glas med graverad dekor av spegelmonogram JG, signerad G 175 21 (1921) samt 6 martiniglas, 7+2+5 starkvinsglas samt en karaff
mindre nagg, ett glas med lagning, ett något skevt
259309
2014-08-21