Sandviksglas Simon Gate 38 delar

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SERVISGLAS, 38 dlr., Simon Gate för Orrefors och Sandvik, 1920-tal, bruntonad glasmassa, omfattande 13 vinglas, 3 starkvinsglas, 1 större glas med graverad dekor av spegelmonogram JG, signerad G 175 21 (1921) samt 6 martiniglas, 7+2+5 starkvinsglas samt en karaff

mindre nagg, ett glas med lagning, ett något skevt

259309

2014-08-21