Demetre Chiparus Art Deco
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
CHIPARUS, Demetre Haralamb (1886-1947): "Accident De Chasse", delvis kallmålad brons, föreställande sittande flicka med skadad jakthund, stensockel, signerad "D.H. Chiparus", plakettmärkt "Accident de Chasse Par D.H. Chiparus (Récompensé au Salon)", längd 42, höjd 25 cm
Slitage
259452
2014-08-19