Demetre Chiparus Art Deco

Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco
Demetre Chiparus Art Deco

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

CHIPARUS, Demetre Haralamb (1886-1947): "Accident De Chasse", delvis kallmålad brons, föreställande sittande flicka med skadad jakthund, stensockel, signerad "D.H. Chiparus", plakettmärkt "Accident de Chasse Par D.H. Chiparus (Récompensé au Salon)", längd 42, höjd 25 cm

Slitage

259452

2014-08-19