Speldosa 1800-tal
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MERMOD FRÈRES CYLINDERSPELDOSA, Schweiz omkring 1880-tal, för 8 melodier, utrustad med Jacot´s patenterade säkerhetsanordning, glasat fodral i valnötsimitation, invändig litograferad melodiförteckning, cylinderlängd 28,5, höjd 21, 61x27 cm
Slitage, ej funktionstestad, lös fot medföljer
259585
2014-08-20