Speldosa 1800-tal

Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MERMOD FRÈRES CYLINDERSPELDOSA, Schweiz omkring 1880-tal, för 8 melodier, utrustad med Jacot´s patenterade säkerhetsanordning, glasat fodral i valnötsimitation, invändig litograferad melodiförteckning, cylinderlängd 28,5, höjd 21, 61x27 cm

Slitage, ej funktionstestad, lös fot medföljer

259585

2014-08-20