Kolonnskåp Karl Johan
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
KOLONNSKÅP, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, tillskrivet Johan Anders Udbye (mästare i Stockholm 1816-1845), arkitektonisk pylonform, fanerat med mahogny, inläggningar av graverad lönn, fronten med bevingad kvinna, fjäderbelastat lås, nyckel finns, höjd 135, 85 x 48 cm
Den danskfödde Johan Anders Udbye blev mästare i Karlshamn 1814 och flyttade två år senare till Stockholm och blev mästare i ämbetet utan mästarstycke. Udbye tillverkade flera möbler till Årstafrun, Märta Helena Reenstierna, på Årsta gård.
LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför chiffonjé av Udbye 1816 i Nordiska Museets samlingar sidan 58f
fanerskador och lagningar, nyckel med smärre skada
259669
2014-08-21