Kolonnskåp Karl Johan

Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

KOLONNSKÅP, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, tillskrivet Johan Anders Udbye (mästare i Stockholm 1816-1845), arkitektonisk pylonform, fanerat med mahogny, inläggningar av graverad lönn, fronten med bevingad kvinna, fjäderbelastat lås, nyckel finns, höjd 135, 85 x 48 cm
Den danskfödde Johan Anders Udbye blev mästare i Karlshamn 1814 och flyttade två år senare till Stockholm och blev mästare i ämbetet utan mästarstycke. Udbye tillverkade flera möbler till Årstafrun, Märta Helena Reenstierna, på Årsta gård.
LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför chiffonjé av Udbye 1816 i Nordiska Museets samlingar sidan 58f

fanerskador och lagningar, nyckel med smärre skada

259669

2014-08-21