Spegel gustaviansk av Fyrwald

Spegel gustaviansk av Fyrwald
Spegel gustaviansk av Fyrwald
Spegel gustaviansk av Fyrwald
Spegel gustaviansk av Fyrwald

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), signerad CGF, träskuren dekor, förgylld med polerad guld och slagmetall, krönt av flammande urna, lagerfeston, pärlstav och graverad dekor av blommor, ramen med kymation, nedre sargen med bandrosett och lagerfeston, bakstycket märkt med rödkrita N:o 2 A.Ö.B. 17(?), fasetterade kvicksilverfolierade glas, 145 x 51 cm

smärre dekorskador

259670

2014-08-21