Jacob Silvén Landskap från Tjåmotis Lappland

Klubbat för:

50 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SILVÉN, Jakob (1851-1924): Landskap från Tjåmotis, Lappland, signerad och daterad Jacob Silvén 1878, olja på duk, 50x74 cm
Utställd: Karlskrona, Iakob Silvéns efterlämnade arbeten, 19-23 september 1925, nr. 87 (Tjonotis, Lappland)
.
På Konstföreningen i Stockholms utställning 1878 ställde Silvén ut tre oljemålningar, varav en med lappländskt motiv beskriven som "Båtfärd på Skalkajaur". På minnesutställningen efter hans död var fyra målningar med motiv från Lappland inkluderade, inklusive den aktuella målningen (op. cit., nr. 9, 70, 86 och 87), motiven till dessa var hämtade från Arvidsjaur, Wirijaur och Kvikkjokk.
.
Tjåmotis är en by belägen vid sjön Skalka i Jokkmocks kommun. Den anlades 1699. I byn finns bodar (ájtte) bevarade som användes av flyttsamerna för förvaring av mat och utrustning vintertid. Blackälven flyter genom Tjåmotis, och mynnar i Lilla Luleälvens sjösystem söder om byn. Älven var tidigare anmärkningsvärd på grund av den milslånga fallsträcka som fanns alldeles norr om byn, av samerna kallad Heliga fallet, men när Seitevare kraftverk byggdes på 1960-talet dämdes stora delar av sträckan över av det enorma vattenmagasinet Tjaktjajaure och de resterande 74 höjdmeter som återstod av forssträckan är för det mesta berövad sitt vatten.

Skador

259960

2014-08-30