Karl XII stora kyrkobibel från 1703
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARL XII:s BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 02.
Folio. (96), (1)-962, (1) s. Graverat extra titelblad, titelblad med träsnittsvinjett, graverat porträtt av Karl XII, 8 graverade kartor och planscher (alla).
Samtida svart skinnband, beslag och hörn av mässing.
Den första större bibeln efter Gustav Vasas bibel från 1540-41.
Skador och fläckar, några lagningar, anteckningar, bandet skadat på ryggen, planscher i svaga avdrag, några fläckar
260065
2014-08-27