Karl XII stora kyrkobibel från 1703

Klubbat för:

5 000 SEK

3 000 SEK

KARL XII:s BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 02.
Folio. (96), (1)-962, (1) s. Graverat extra titelblad, titelblad med träsnittsvinjett, graverat porträtt av Karl XII, 8 graverade kartor och planscher (alla).
Samtida svart skinnband, beslag och hörn av mässing.

Den första större bibeln efter Gustav Vasas bibel från 1540-41.

Skador och fläckar, några lagningar, anteckningar, bandet skadat på ryggen, planscher i svaga avdrag, några fläckar

260065

2014-08-27