Skrivbord Georg III
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKRIVBORD, England, Georg III, fristående, massiv mahogny, träskuren dekor, kannelerade sarger med centralt placerade fleuroner, en låda med fack, genombrutna hörnkonsoler, avsmalnande kannelerade ben, avslutande hylsor och hjultrissor i mässing, höjd 77, 91x59 cm
PROVENIENS: Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm
Slitage, smärre lagning och torrsprickor
260204
2014-08-27