Samling brev från norska författare, konstnärer mm

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NORSKA FÖRFATTARE MM. Samling brev mm över norska författare, konstnärer, politiker, kulturpersonligheter mm. , mest 1800-1900-tal, bl.a. Angell, Arctander, Bennetter, Bull, Diriks, Elster, Falk, Guldberg, Gundersen, Haarklou, Holmboe, Krohn, Quisling (tryckt kort), Sars, Selmer, Sohlberg, Uchermann, Blix, Nansen (skadat handbrev, förmodligen ej skickat)

Vissa skador

260674

2014-08-28