Skrivskåp Nordeuropa
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SKRIVSKÅP, Nordeuropa, 1800-talets början, fanérat med mahogny, delvis förgyllda beslag, lådinredning och skrivskiva bakom rullklaff, draghandtag i form av lejonmaskaroner, kannelerade hörn, höjd 191, 101x67 cm
PROVENIENS: I arv inom familjen sedan 1900-talets början, enligt uppgift från kan skåpet härröra från Johannesberg eller Skytteholm
Fanérskador, torrsprickor, enstaka dekordelar saknas
260827
2014-08-28