Skrivskåp Nordeuropa

Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa
Skrivskåp Nordeuropa

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SKRIVSKÅP, Nordeuropa, 1800-talets början, fanérat med mahogny, delvis förgyllda beslag, lådinredning och skrivskiva bakom rullklaff, draghandtag i form av lejonmaskaroner, kannelerade hörn, höjd 191, 101x67 cm
PROVENIENS: I arv inom familjen sedan 1900-talets början, enligt uppgift från kan skåpet härröra från Johannesberg eller Skytteholm

Fanérskador, torrsprickor, enstaka dekordelar saknas

260827

2014-08-28