Vackert band med litografi av Harald Lindberg
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 200 SEK
BAND. JONSON, ERIK. Leva i skärgård. Stockholm 1954.
8:o. Med 1 signerad numrerad litografi, 10 planscher, dekor av pärm och försättsblad av Harald Lindberg.
Blått skinnband, med blindpressad dekor och gulddekorationer, inre denteller, guldsnitt ( F. Beck & son). Utförd i en numrerad och med författarens dedikation försedd bibliofilupplaga i 300 ex varav detta är nr 253. Med Stellan Wennerstens exlibris.
261149
2014-08-30