Spegel rokoko

Spegel rokoko
Spegel rokoko
Spegel rokoko
Spegel rokoko

Klubbat för:

12 000 SEK

Schätzwert

10 000 SEK

Beschreibung

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papir maché, förgylld, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 117,5 x 44,5 cm
PROVENIENS: Inköpt omkring 1900 från Brokinds herrgård, Östergötland

Zustandsbeschreibung

dekorskador, lagningar, smärre kompletteringar, förgyllningen med slitage/bortfall

261551

2014-08-31