Spegel rokoko
Klubbat för:
12 000 SEK
Schätzwert
10 000 SEK
Beschreibung
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papir maché, förgylld, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 117,5 x 44,5 cm
PROVENIENS: Inköpt omkring 1900 från Brokinds herrgård, Östergötland
Zustandsbeschreibung
dekorskador, lagningar, smärre kompletteringar, förgyllningen med slitage/bortfall
261551
2014-08-31