Rolf Hanson oljemålning
Klubbat för:
56 000 SEK
Utropspris
100 000 SEK
HANSON, Rolf (född 1953): "Yendi", signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 1983, olja på pannå, 314x374 cm
PROVENIENS: Fredrik Roos nordiska samling, Rooseum, Malmö
UTSTÄLLD: Sex utställningar, Lunds Konsthall 1983
Buscando el norte - nueve artistas de Suecia, Museo Español de Arte Contemporáneo, Madrid 1984, katalognr 53
Proportion, Rooseum, Malmö 1997
261684
2014-09-04