Rolf Hanson oljemålning

Rolf Hanson oljemålning
Rolf Hanson oljemålning

Klubbat för:

56 000 SEK

Utropspris

100 000 SEK

HANSON, Rolf (född 1953): "Yendi", signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 1983, olja på pannå, 314x374 cm
PROVENIENS: Fredrik Roos nordiska samling, Rooseum, Malmö
UTSTÄLLD: Sex utställningar, Lunds Konsthall 1983
Buscando el norte - nueve artistas de Suecia, Museo Español de Arte Contemporáneo, Madrid 1984, katalognr 53
Proportion, Rooseum, Malmö 1997

261684

2014-09-04